Na prvi novembrski četrtek je Gasilska zveza Brežice v svojih prostorih organizirala okroglo mizo na temo dostopnih in intervencijskih poti ter intervencijskih površin. Nanjo je povabila predstavnike intervencijskih in drugih služb, ki so kakor koli povezane z zagotavljanjem varnosti prebivalcev.

Kot je uvodoma povedal predsednik GZ Brežice Herman Premelč, gasilci ugotavljajo, da postajajo intervencijske poti in postavitvene površine vedno ožje, zanje težko prevozne, intervencijske površine tudi zasedene, največkrat s parkiranimi avtomobili, včasih celo neuporabne. »Na GZ Brežice smatramo, da moramo pristopiti k reševanju tega problema, zato smo tudi organizirali okroglo mizo,« je dejal. Omenjeno problematiko je nato predstavila pomočnica poveljnika GZ Brežice za preventivo Sandra Zupan. Pojasnila je, da interventne poti gasilci pri intervenciji uporabljajo za prenosno in prevozno opremo, ki glede na svojo velikost in težo potrebujeta ustrezne površine ob vsakem objektu. »Gasilsko avto lestev je treba postaviti v ustrezno in neposredno bližino zgradbe, pri kateri imamo intervencijo, ne glede na to, čemu je lestev namenjena, bodisi gašenju bodisi reševanju. Če z njo ne moremo dostopati do objekta, kjer se intervencija izvaja, je seveda neuporabna,« je poudarila. Pri interventnih poteh so dovozi za gasilska vozila in dostopi za gasilce v zgradbo določeni s standardi, ki jih je treba upoštevati že pri samem načrtovanju prostorskega območja zgradbe in vseh dostopov do nje, je še navedla. »Tu se nam pojavljajo določeni problemi pri urejenosti površin na terenu v sklopu intervencij, predvsem so to nedostopnost vozil in opreme do samega objekta, neurejena površina za interventno vozilo ob objektih, predvsem v primeru večstanovanjskih zgradb, industrijskih objektov pa tudi trgovskih objektov, kjer površine, kamor naj bi gasilci oz. vsa ostala interventna vozila dostopala, velikokrat zasedajo vozila, nadalje neprimerna nosilnost tal, gosto strnjena naselja – predvsem tam, kjer so zgradbe ena ob drugi, zraven mogoče še cesta in ovinek, z našimi velikimi gasilskimi vozili ne moremo priti mimo in se prebiti do intervencijskega objekta, pri tem je zelo pomembna tudi urejenost okolice, pogosto se zgodi, da dostopnost do objekta ovira ne obžagano drevje oz. so dostopne poti zarasle, nadalje težave povzroča tudi neprimerna širina ceste ali poti ter neprimerno parkiranje vozil,« je naštela Zupan. Omenila je tudi, da so gasilska vozila s cisterno težka nad 15 ton, izdelujejo se na podvozjih tovornih vozil, ki so vse širša in višja, tako da na poti na kraj intervencije potrebujejo dovolj prostora.

Več si lahko preberete na povezavi